fbpx


Akupunktur Tedavisi

Akupunktur, Çin’de çok yıllardan beri uygulanan, oradan dünyaya yayılan, vücudun belli noktalarına iğneleri batırma biçiminde yapılan bir sağaltım yöntemidir. Akupunktur felsefesine göre, insan vücudunda 12 çift ve 2 tek meridyen olmak üzere toplam 14 meridyen vardır. Bu meridyenlerin üzerinde toplam 360 adet nokta bulunur. Akupunktur tedavisi bu noktalarlar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Günümüzde Dünyada kendini kanıtlamış iki tür akupunktur uygulanmaktadır. Bunlardan biri klasik vücut akupunkturudur. Diğeri ise kulak akupunkturudur.
Akupunktur, sağlıkta çok geniş alanlarda kullanılan bir tür uygulama olup, akupunktur, çok sayıda rahatsızlığın tedavisinde yararlanılan bir yöntemdir. Bu doğrultuda akupunktur, sinirsel rahatsızlık ve depresyon, panik atak, obezite, kabızlık, stres, alkol, sigara, uyuşturucu bağımlılıkları, adet düzensizliği, erken boşalma, sırt ve boyun ağrıları, epilepsi, gebelik bulantı ve kusmaları, tüp bebek tedavisi, migren ve baş ağrıları, astım rahatsızlıkları, sindirim sorunları, bronşit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Akupunktur, konusunda yeterliliğe sahip doktor tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir. Akupunkturun bilinen yan etkisi olmamakla birlikte, akupunktur yapılmadan evvel vücudun kontrolden geçirilerek akupunktur uygulamasına uygun olup olmadığı tetkik edilmelidir. Bu kapsamda Ankara’da akupunktur tedavi hizmeti için Dr. Tekin Yıldırım’dan (Tek Ozon Tedavi Unite’mizden) bilgi ve randevunuzu alabilirsiniz.
Akupunktur tedavisinden sonra kaybedilen kilolar tekrar geri alınıyor mu?
Kiloların geri alımı konusu söz konusu değildir çünkü hangi yöntem yapılırsa yapılsın yapılan yanlış, genelde kiloların verilmesinin geçici bir süreç için olduğu inancıdır. Önemli olan nokta verilen kilolardan sonra vücudu yeni durumuna adapte etmek ve alıştırmaktır.
İnsan vücudu yönetim şekline çabuk uyum sağlayan bir yapıdadır. Bu da ‘’koruma tedavisi’’ dediğimiz program ile gerçekleşmektedir. Kişilerin vermiş oldukları kiloların miktarı ile orantılı bir ‘’koruma programı’’ uygulanmaktadır. Yeni kilosuna vücut adeta alıştırılıyor ve bunu uygulayan kişiler şok şeklinde kiloları geri almamaktadır.
Akupunktur tedavisinin veya akupunktur uygulamasının yan etkileri var mıdır?
Vücuda dışardan herhangi bir kimyasal madde verilmediği için akupunktur tedavisi doğal bir tedavi yöntemidir ve hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.
Sadece uygulanmadığı üç durum vardır:
Bunların haricinde herkese uygulanabilir.

Akupunktur tedavisini kimler uygulayabilir? Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda bir kontrol ve yaptırım uygulaması var mı?
Türkiye’de akupunktur tedavisi uygulayabilmek için öncelikle Tıp veya Diş Hekimliği Fakültesi mezunu ‘’hekim’’ olmak gerekmektedir fakat Sağlık Bakanlığı buna da bir kural ve uygulama getirmiş durumdadır. Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş olan ‘’Uygulama, Yetki Belgesi ve Sertifikası’’ bulunan hekimler bu uygulamayı yapabilirler.
Akupunktur uygulamasında herhangi bir yaş sınırlaması var mıdır?
Akupunktur tedavisi tamamen doğal, kimyasal madde içermeyen bir uygulama olduğu için her yaşta uygulanabilir.
Akupunktur tedavisinin yan etkisi var mıdır?
Hijyenik ve kurallar çerçevesinde yapılan tedavilerin hiçbir yan etkisi yoktur.
Çocuklarda beslenme bozukluğu konusunda akupunkturun etkisi var mı?
Gelişme çağında olan çocuklarda iştahın kapatılması yönünde akupunktur uygulaması yapılabilir ancak uygulanacak olan beslenme programının, çocukların gelişme çağında olduğu da göz önünde bulundurularak çok dikkatli ayarlanması gereklidir. Bu doğrultuda hangi uygulama yapılırsa yapılsın mutlaka uzman bir hekim kontrolünde ve onayında uygulama yapılması şarttır. Bakanlık tarafından yetki belgesi verilmemiş ve uzmanlığı olmayan her türlü ortamdan ve uygulayıcıdan uzak durulması gerekmektedir.