fbpx


OZON TEDAVİ


Ozon, yüksek ölçüde reaktif olan oksijenin harekete geçirilmiş formudur. Bizim soluduğumuz oksijen, aslında birbirine bağlanmış iki oksijen molekülünden oluşur. Ozon ise, tıbbi oksijen ve elektrik enerjisi sağlayan bir makine ile sağlanır. Gerçekte ozon, birbirine bağlanmış üç oksijen molekülü demektir.

Ozon tedavisi, hem dolaşımı geliştiren, hem de, oksijenin dokular tarafından kullanımını iyileştiren, basit ve doğal bir tıbbi işlemdir. Ozon, kanın yoğunluğunu azaltarak kanın akışkanlığını kolaylaştırır. Böylece dolaşım geliştirilir. Dilatasyonu canlandırıp arter duvarlarının ferahlamasını sağlar. Bu, yağlar (aterom) yüzünden oluşan blokajların açılmasına sebep olur.
Ankara'da ozon tedavi ünitesinin kurucusu Dr. Tekin Yıldırım, Ozon Tedavinin faydalarını anlatıyor. Videoyu izlemek için lütfen tıklayınız.
 
 

OZON TEDAVİ NASIL UYGULANIR?


Ozon tedavisinin hızla gelişen teknoloji sayesinde uygulanan terapilerinde gelişmeler sağlanmıştır.
Beş uygulama yöntemi bulunan ozon tedavi işlemlerini sizler için sıraladık:
Majör otohemoterapi yöntemi
Uygulanan yöntem son derece ağrısız ve pratik olarak gerçekleştirilmektedir. Serum takmak kadar basit olan bu yöntemde yaşa bağlı problemlerin, viral kökenli hastalıklarda, dolaşım bozuklukları ile ilgili problemlerde, yeniden canlanma (anti-aging) işlemlerini sağlamak için ve en son olarak da genel bağışıklık sisteminin aktivasyonu için kullanılmaktadır. Bu metot sayesinde özel bir steril düzeneğin yardımıyla (en fazla 100 ml olmak şartıyla) kan yavaşça alınır.

Kan oranına göre hesaplamalar sonucunda belirli bir dozda ozonla karıştırılarak kişiye yeniden enjekte edilir. İşlemler sırasında steril ozana son derece dayanıklı ve tek kullanımlık sarf malzemelerin kullanıldığını belirtmek isteriz. Ozon, beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasında spesifik maddelerle hızlı bir şekilde reaksiyona girer. Bu bağlamda ozon, yaşamsal aktivitelerin artırılmasının yanında metabolizmanın da hızlandırılmasında son derece önemli bir rol oynar. İşte bu bağlamda yapılan aktive edilmiş olan kan, aynı düzenek sayesinde hastaya hemen geri verilmektedir.
Minör otohemoterapi yöntemi
Aynı yöntemlerin kullanıldığı bu yöntemde ozonlanmış olan 10 ml kanın intramusküler yol sayesinde hastaya geri verilmesidir. Bu yöntem sayesinde spesifik olmayan bağışıklık sisteminin aktivasyonu yapılmış olacaktır. Bu da alerjik hastalıklarının yanında ve bağışıklık sisteminin son derece güçlendirilmesi için kullanılmaktadır.
Eksternal tedavi yöntemi
Bu yöntemde başlıca ozon gazının kapalı bir sistem üzerinden özel olan plastik bot yardımıyla içinde dolaştırılmaktadır ya da vücudun farklı bölgelerinin uygun aplikatörler kullanımı gerçekleştirilmektedir. Kullanılan malzemelerin son derece ozona dayanıklı materyallerden yapıldığını belirtmek isteriz.

İşleme geçmeden önce vücudun tedavi edilmesi için planlanan kısmın suyla nemlendirme aşaması gerçekleştirilir. Ozon kuru bölgelerde etki etmemektedir. Bu metot yaraları, açık yaraları, ülserleri, ameliyat sonrası gerçekleşen lezyonlar ve enfekte edilmiş olan alanların tedavisinde çok etkili bir yöntemdir. Eksternal tedavi yöntemlerinin arasında ozonlu saf su ve ozonlu saf medikal zeytin yağı gibi ozon terapileri de vardır.
Ozon gazı rektal yolla uygulama yöntemi
İşlem sırasında uygulanan kişi asla rahatsızlık hissetmemektedir. Ozon gazının direkt olarak bağırsak cidarı tarafında emilmesi ve tüp ve torbaların tek kullanımlık olması hasta kendi kendine uygulayabilmektedir.

Bu yöntem genel olarak bağırsak enflamatuar hastalıklarında kullanılır ancak zamanla daha az olarak invaziv olmasından dolayı yeniden canlanma ve genel sağlık işlemlerinden kullanılıyor.
Ozon eklem için enjeksiyon yöntemi
Bu işlemde ozon gazı yavaş bir şekilde eklem içine enjekte edilmektedir. Bu yöntem ağrılı enflamatuar hastalığı olan kişilerin eklemlerine uygulanmaktadır.

Ozonun Özellikleri

Ozon tedavisinin birçok patolojik durumlar içerisinde kullanılması hastalığa daha iyi gelmesine ve tamamen düzelmesini sağlamaktadır. Bu durumun birçok bilimsel çalışmalar sayesinde ve yayınlarla kanıtlanmıştır.
Ozon tedavisi hastalıkların tedavi aşamalarında ek olarak uygulanması ve alternatif olmaması özelliklerinden bazılarıdır. Ozon tedavisi tamamlayıcı bir tedavi grubuna girmektedir.
Ozon, bilimsel kurallar dahilinde ve son derece hijyenik ortamlarda uygulanması sonucu tamamen etkili olmakla beraber son derece güvenli olan bir uygulamadır.

OZON TEDAVİSİNİN YARARLARI NELERDİR ?
Ozonun yan etkisi var mı?

Ozon tedavisinin sizlere sağladığı yararların yanında yan etkileri de mevcuttur ancak yok denecek kadar az olan yan etkileri uygulamaya bağlı olarak oluşan yan etkiler olarak belirlenmiştir.
Enzim eksikliği, erken dönem hamilelikleri, hipertiroidi, kanama bozuklukları ve ozona reaksiyon göstermekte olan astım hastaları olarak bunları sıralayabiliriz.
Ozon tedavi işlemleri sırasında doktorunuza sağlığınızla ilgili her şeyden bahsettiğiniz taktirde hiçbir yan etkisi olmayacaktır.

Ozon tedavi hangi hastalıklarda uygulanır?

Ozon tedavisinde yukarıdaki bilgiler çerçevesinde günümüz çağında yüksek şeker hastalığına, hipertansiyon ve kronik hepatit hastalıklarına da iyi gelmektedir.
Hücre yenilenmesinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesi eklem ağrıları, bel, boyun fıtıkları ve kireçlenmeler gibi rahatsızlıklarda da çok etkili olmaktadır.
Özellikle akupunkturla kombine olarak bir program sağlandığında, kısa sürede iyileşmeler gözlemlenecektir. Kıkırdak dokularının hızlı bir şekilde iyileşmesi ve kan dolaşımının hızlanmasıyla hastalıklı hücreler iyileşecektir.

Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Ozon tedavisinin herhangi bir şekli uygulanmadan önce, terapiyi uygulayacak doktora kullandığınız ilaçlardan ve uygulanan özel diyetlerden yakın zamanda bitmişse bile bahsetmeyi unutmayınız. Eğer sadece doktor tavsiye ederse bunları bırakmalısınız. Doktorunuzu, varsa kalıtımsal hastalıklardan, alerjilerden, diğer şikayetlerden, geçmişte tedavi edildiğinizden veya edilmekte olduğunuzdan haberdar etmelisiniz.

Ozon tedavisi, düşük riskli ve genellikle standart medikal tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir metottur.