OZONLU PRP TEDAVİSİ

Ozonlu PRP tedavisinden söz etmeden önce bu konuda vücut tarafından üretilen ve kanda bulunan trombositten söz etmemiz gerekir. Trombosit, kanda bulunan ve kanama sırasında kana pıhtılaşma özelliğini sağlayan bir maddedir. Aynı zamanda trombositler doku onarımı, iyileşme mekanizmalarında hasarlı doku tamirinde ve hücre gelişiminde de etkilidir. Kısacası vücudumuzda bir hasar oluştuğunda, kanımızda bulunan trombositler o bölgeye toplanarak hızlı bir tedavi süreci başlatır.

PRP tedavisi ise trombositten zengin kan hücreleri sayesinde gerçekleştirilebilen bir tedavi yöntemidir. PRP’nin açılımı Platelet Rich Plasmadır (zengin plasma). PRP uygulamasında temel amaç hedeflenen dokuya yüksek oranda trombosit (platalet) taşımaktır. Böylelikle hedeflenen bölgede çok güçlü şekilde hızlı bir iyileşrme ve gençleştirme onarımı başlayacaktır. Zira PRP sayesinde, hedef bölgede 2 ila 4 kat daha fazla platalet (trombosit) görev yapıyor olacaktır. PRP tedavisinde Ankara'da Uzman Doktorumuz Tekin Yıldırım, kişinin kendi kanını kullanarak çeşitli tedavi ve geçleştirme yöntemleri yapmaktadır.

PRP uygulama şekli ve sonuçları

Her şeyden önce Ozonlu PRP tedavisi acı verici bir tedavi şekli değildir. Ozonlu PRP tedavisinde ilk olarak hastadan 10cc kan alınır ve santrifüj cihazında (ayrıştırma cihazı) kanda bulunan paletler ayrıştırılır. Ayrıştırma sonucunda özel yöntemlerle filtrelenerek, kitte yoğunlaşarak birikmiş olan PRP ürünü ortaya çıkar. İstenilen şekilde konsantre edilerek ortaya çıkan bu trombositten zengin plazma sıvısı, hedeflenen ve tedavisi amaçlanan bölgelere enjekte edilir.
Böylelikle hücrelerde sağlıklı şekilde hızlı bir büyüme ve yenilenme süreci oluşarak dokulardaki tamir hızlandırılmış olur. Aynı zamanda Ozonlu PRP tedavisinin ağrı giderici ve iyileştirici etkisi de bulunmaktadır.

Kullanıldığı Alanlar 
PRP Tedavi Süresi

Hastanın durumuna göre 2 - 3 haftada bir, 1 ila 4 seans arasında uygulanabilir. Uygulamada hastanın kendi kanı kullanıldığından bulaşıcı bir hastalık riski ya da farklı bir yan etkiye rastlanmaz. Otoimmün, tümör varlığından şüphe duyulan hastalara ya da hamilelere uygulanmamalıdır.


Ozonlu PRP ile Kırışıklık Tedavisi


Gün geçtikçe medikal estetik alanında gençleştirici ve güzelleştirici tedavi yöntemleri son teknolojilere bağlı olarak yeni yeni alternatifler sunmaktadır.
Bu konuda gelinen son nokta ise PRP ile kırışıklık tedavisidir.

PRP (Platelet Rich Plasma)

PRP uygulamaları sayesinde yüzde bulunan kırışıklıklar açılabilmekte ve yüz gençleştirme uygulamaları yapılabilmektedir. Öte yandan bu tedavi yöntemi kullanılarak leke tedavisi, saç kökü güçlendirme tedavileri, farklı bölgelerde iltihaplanma, kireçlenme ve tendon iyileştirme tedavileri dahi uygulanabilmekte. PRP ile kırışıklık tedavisinde yağ enjeksiyonuna benzer türde bir yöntem kullanılmakta. Bu tedavi yönteminde ise farklı olarak vücudumuzda kanda üretilen ve vücuttaki tüm hasarlı bölgelerin onarımını sağlayan trombositler kullanılmaktadır. PRP kelimesinin açılımından bahsedecek olursak, bu kısaltma Platelet Rich Plasma anlamına gelmektedir.

Dilimizde zengin plazma manasına gelen bu ifade, trombositten yani diğer adıyla plateletten zengin olan plazmayı işaret eder. Vücut gençleştirme ve onarımı konusunda altın değerinde olan PRP sıvısı, hastanın kendisinden alınan 10cclik kanın PRP hazırlama kitlerinden santrifüj cihazına aktarılması ve ayrıştırılmasıyla elde edilir. İçinde yabancı maddeler bulunmayan, özünü vücuttan alan ve istenilen şekilde konsantre edilmiş trombosit zengini PRP solüsyonu bu şekilde elde edilir. PRP sıvısı mezoterapi, dolgu tarzı enjeksiyon yöntemleriyle cilde uygulanabildiği gibi, maske tarzında da uygulanabilmektedir.

PRP sıvısı cilde enjekte edildiğinde kollajen üretimini hızlandırarak, aynı zamanda kök hücre ve kılcal damar oluşumunu da sağlar. Tüm bunlara ek olarak enjeksiyondan sonra PRP sıvısı plateletleri beyaz kan hücreleriyle birleşerek sinerjik hareketlerle büyüme faktörünü başlatır ve böylelikle kolajen – hydrolik asit üretimini de arttırır. Bu sayede ciltte bulunan yaralar kısa sürede iyileşir, akne izleri yok olur ve kırışıklıklar açılır.

Ozonlu PRP tedavisi nasıl uygulanır?

Ozonlu PRP tedavisi nasıl uygulanır sorusunun en kısa tanımı, vücudunuzdan ayrıştırılan plazma zengini plateletlerin yani diğer bir değişle trombositlerin milimetrik uçlu iğneler aracılığıyla tekrar size enjekte edilmesi ile oluşan tedavi yöntemi olacaktır. Bu yöntem sayesinde yüzde, boyunda, dekolte bölgesinde, bulunan kırışıklıklar, kuruluklar, çatlaklar ve hacim kayıpları giderilmektedir. Aynı zamanda gözaltı morlukları, akne izleri, diyet sonrası ya da hamileliğe bağlı olarak oluşmuş olan çatlaklar ortadan kaldırılabilmektedir.

Öte yandan cilt sarkması, leke tedavileri, sivilce – yara izleri, cilt çatlakları, saç dökülmelerinin giderilmesinde de sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Yine menüsküs yırtıklarının tedavisinde, kas romatizması tedavisi, ayak bileklerindeki ağrılı sorunlar, diz – omuz osteoartriti (kireçlenme), bağ zorlanmaları ve yaralanmaları, tenisçi dirseği tedavilerinde bu yöntemden rahatlıkla yararlanılabilmektedir.

Ozonlu PRP tedavisi uygulama şekli ve etkileşim

Ozonlu PRP uygulaması için yaklaşık olarak hastadan 10 cclik kan alınır ve alınan bu kan santrifüj cihazına aktarılarak yararlı olan plateletleri ayrıştırılır. Filtrelerden süzülerek yoğun şekilde biriken PRP sıvısı artık kullanılacak haldedir. Mezoterapi veya dolgu yöntemleri gibi uygulamalar kullanılarak milimetrik iğne uçları sayesinde cilde enjekte edilebilen PRP solüsyonu uygulama işlemi en fazla 30 dakika sürmektedir.

Deriyi gençleştirici etkisini ve ciltte yarattığı parlaklık efektlerini tedavinin hemen ardından cildinizde belirgin bir şekilde görebilirsiniz. PRP tedavisinin uygulama periyodu ise 2 haftada bir 3 seans şeklinde tekrarlanabilir. Saç tedavisinde enjeksiyon aralıkları 2 ila 4 haftada bir, 3 ya da 6 seans şeklinde uygulanabilmektedir. PRP tedavisi nasıl uygulanır konusunda korkulacak hiçbir yan etki bulunmamaktadır.